Mám rád cyklistiku

Bezpečné parkovanie pre cyklistov v Seredi

Bezpečné parkovanie pre cyklistov v Seredi

Bicykel je praktický a s obľubou využívaný dopravný prostriedok aj v našom meste. Naplno ho však využíva málokto. Za nákupmi, na úrady, na poštu či za iným cieľom chodíme v lepšom prípade peši, v tom horšom na aute. Prečo? Dôvodov môže byť viacero.

Môže to byť nepriaznivé počasie, obavy z bezpečnosti pri jazde na cestách, ale často je jednoducho preto, že nie je kde si uzamknúť bicykel bezpečným spôsobom. Máme strach z krádeže bicykla, najmä ak vieme, že sa podobné prípady v minulosti udiali a žiaľ, je predpoklad, že sa budú opakovať.

 

Ako bezpečne zamknúť bicykel?

Proti krádežiam bicyklov sa dá efektívne bojovať. Základom je dodržať niekoľko základných pravidiel:

- Na zamknutie bicykla využívať stojany, ktoré umožňujú uzamknúť aj rám bicykla a nie iba koleso. V Seredi je ich viacero druhov, sú to napríklad nové čierne stojany v tvare obráteného „U“, ale aj stojany na Námestí Slobody, na novom trhovisku, či aktuálne najnovšie stojany pri kostole. (obr. 1A, )

- Bicykel zamykať najmä o rám bicykla, ideálne prepojiť aj koleso aj rám. Prečo? Ak uzamknete bicykel len o koleso, to môže zlodej odmontovať a bicykel vám ukradne aj bez kolesa. (obr. 2A, 2B, 2C).

- Nepoužívať lacné zámky, ktoré sa dajú rýchlo a jednoducho prestrihnúť. Do zámkov by sa malo investovať aspoň 10 % z ceny bicykla.

- Ak je to možné, drahé bicykle nenechávať bez dozoru a chodiť na nákupy vo dvojici. Prípadne si na tento účel zabezpečiť lacnejší, menej lákavý bicykel.

 

Nové stojany pri kostole: dve možnosti uzamykania

Na obrázkoch nižšie je názorne ukázané, akou formou je najbezpečnejšie zamknúť svoj bicykel o nový prestrešený stojan na bicykle pri kostole na Vinárskej ulici. „Radnica vybrala nové prístrešky vo farbách nášho mesta, teda kombináciu červenej a bielej. Stojany umožňujú zaparkovať bicykle nielen zasunutím predného kolesa, ale najmä opretím z boku a následným uzamknutím o rám bicykla. Upozorňujeme občanov, že bezpečnejší spôsob je ten druhý spôsob, teda uzamknutie priamo o rám bicykla. Výber a spôsob je samozrejme na preferenciách užívateľov samotných,“ uviedla Zuzana Slahučková z mestského úradu. Doplnila, že zakúpenie a osadenie nových prístreškov a stojanov pri kostole stálo mesto cez 11-tisíc eur.

 

Aj keď praktickejšie kvôli stabilite bicykla sú vyššie uvedené stojany typu obráteného „U“, aj tieto nové pri kostole svoj účel bezpečného parkovania bicykla splnia. Veríme, že prispejú k vyššej miere využívania bicykla ako prepravného prostriedku v rámci Serede a jej okolia.Dôležité novinky

Dôležité zmeny v Zákone o cestnej premávke

Dôležité zmeny v Zákone o cestnej premávke

Nízkouhlíková stratégia mesta Sereď

Nízkouhlíková stratégia mesta Sereď

Čo tak vyskúšať ísť do práce na bicykli?

Čo tak vyskúšať ísť do práce na bicykli?

Galéria


Najčítanejšie

Štefanská cyklojazda 2019

Štefanská cyklojazda 2019

Nakupujeme na bicykli ekologicky a s úsmevom

Nakupujeme na bicykli ekologicky a s úsmevom

Do práce na bicykli aj v Seredi

Do práce na bicykli aj v Seredi

Stojany pre bicykle aj pri bytových domoch

Stojany pre bicykle aj pri bytových domoch