Mám rád cyklistiku

Bezpečné parkovanie pre cyklistov v Seredi

Bezpečné parkovanie pre cyklistov v Seredi

Bicykel je praktický a s obľubou využívaný dopravný prostriedok aj v našom meste. Naplno ho však využíva málokto. Za nákupmi, na úrady, na poštu či za iným cieľom chodíme v lepšom prípade peši, v tom horšom na aute. Prečo? Dôvodov môže byť viacero.

Môže to byť nepriaznivé počasie, obavy z bezpečnosti pri jazde na cestách, ale často je jednoducho preto, že nie je kde si uzamknúť bicykel bezpečným spôsobom. Máme strach z krádeže bicykla, najmä ak vieme, že sa podobné prípady v minulosti udiali a žiaľ, je predpoklad, že sa budú opakovať.

 

Ako bezpečne zamknúť bicykel?

Proti krádežiam bicyklov sa dá efektívne bojovať. Základom je dodržať niekoľko základných pravidiel:

- Na zamknutie bicykla využívať stojany, ktoré umožňujú uzamknúť aj rám bicykla a nie iba koleso. V Seredi je ich viacero druhov, sú to napríklad nové čierne stojany v tvare obráteného „U“, ale aj stojany na Námestí Slobody, na novom trhovisku, či aktuálne najnovšie stojany pri kostole. (obr. 1A, )

- Bicykel zamykať najmä o rám bicykla, ideálne prepojiť aj koleso aj rám. Prečo? Ak uzamknete bicykel len o koleso, to môže zlodej odmontovať a bicykel vám ukradne aj bez kolesa. (obr. 2A, 2B, 2C).

- Nepoužívať lacné zámky, ktoré sa dajú rýchlo a jednoducho prestrihnúť. Do zámkov by sa malo investovať aspoň 10 % z ceny bicykla.

- Ak je to možné, drahé bicykle nenechávať bez dozoru a chodiť na nákupy vo dvojici. Prípadne si na tento účel zabezpečiť lacnejší, menej lákavý bicykel.

 

Nové stojany pri kostole: dve možnosti uzamykania

Na obrázkoch nižšie je názorne ukázané, akou formou je najbezpečnejšie zamknúť svoj bicykel o nový prestrešený stojan na bicykle pri kostole na Vinárskej ulici. „Radnica vybrala nové prístrešky vo farbách nášho mesta, teda kombináciu červenej a bielej. Stojany umožňujú zaparkovať bicykle nielen zasunutím predného kolesa, ale najmä opretím z boku a následným uzamknutím o rám bicykla. Upozorňujeme občanov, že bezpečnejší spôsob je ten druhý spôsob, teda uzamknutie priamo o rám bicykla. Výber a spôsob je samozrejme na preferenciách užívateľov samotných,“ uviedla Zuzana Slahučková z mestského úradu. Doplnila, že zakúpenie a osadenie nových prístreškov a stojanov pri kostole stálo mesto cez 11-tisíc eur.

 

Aj keď praktickejšie kvôli stabilite bicykla sú vyššie uvedené stojany typu obráteného „U“, aj tieto nové pri kostole svoj účel bezpečného parkovania bicykla splnia. Veríme, že prispejú k vyššej miere využívania bicykla ako prepravného prostriedku v rámci Serede a jej okolia.Dôležité novinky

Venujte 2% zo svojich daní na rozvoj cyklistiky

Venujte 2% zo svojich daní na rozvoj cyklistiky

Dôležité zmeny v Zákone o cestnej premávke

Dôležité zmeny v Zákone o cestnej premávke

Galéria


Najčítanejšie

Nakupujeme na bicykli ekologicky a s úsmevom

Nakupujeme na bicykli ekologicky a s úsmevom

Štefanská cyklojazda 2019

Štefanská cyklojazda 2019

Do práce na bicykli aj v Seredi

Do práce na bicykli aj v Seredi

Stojany pre bicykle aj pri bytových domoch

Stojany pre bicykle aj pri bytových domoch